Stundenplan

Kurse

MontagDienstagMittwochDonnerstagFreitagSamstagSonntag
Saal 1Saal 2Saal 1Saal 2Saal 1Saal 2Saal 1Saal 2Saal 1Saal 2Saal 1Saal 2Saal 1Saal 2
09:00
10:00

10:00-11:00

Breakdance I

(7J) Dhafer

11:00

11:00-12:00

Breakdance II

(11J) Dhafer

 

12:00

12:00-13:30

Turnierformation

T.H.E. Quest - Jay

 

13:00

13:30-14:30

Junior Crew Training

(ab 10J) Jay

 

14:00
15:00

15:00-16:00

Ballett

(6-7J) Roberta di Laura

 

15:00-16:00

Breakdance I

(6J) Dhafer

15:00-16:00

Jazz Ballett

(6J) Geli

 

15:15-16:00

Kindertanz

(4-5J) Geli

 

15:15-16:00

Kindertanz

(4J) Roberta di Laura

 

15:15-16:00

Kindertanz

(ab 3J) Kaja

 

16:00

16:00-17:00

Hip Hop I

(8-11J) Jay

 

16:00-17:00

Streetjazz Jazz&HipHop

(7J)

16:00-17:00

Ballett

(8-11J) Roberta di Laura

 

16:00-17:00

Hip Hop I

(6J) Geli

 

16:00-17:00

Breakdance Girls

(8J) Dhafer

16:00-17:00

Modern Jazz

(6J) Roberta di Laura

 

16:00-17:00

Hip Hop II

(8-15) Jay

 

16:00-17:00

Hip Hop I

(8-12J) Sascha

 

16:30-17:15

Kindertanz

(4-5J) Elvira

16:30-17:30

Hip Hop I

(8-15) Jay

 

17:00

17:00-18:00

Bauchtanz Kids

(ab6J) Pina ab 23.9.

17:00-18:00

Ballett

(ab 11J) Roberta di Laura

 

17:00-18:00

Ballett I-II

(8J) Christian

17:00-18:00

Gardetanz I

(5J) Chiara

 

17:00-18:00

Zumba Kids ®

(8J) Christian

 

NEU

17:00-18:00

Hip Hop Commercial

(16+) Jay

 

17:15-18:15

Breakdance

(10J) Dhafer

17:15-18:15

Jazz Dance ab 8-12J

(8J) Geli

 

17:30-18:30

Hip Hop II

(16+) Jay

 

18:00

18:00-18:30

Spitzentanz

ab 11J

18:00-19:00

Jazz Ballett I-II

(12J) Christian

 

18:00-19:00

Turnierformation

T.H.E. Quest - Jay

 

18:00-19:00

Hip Hop I-II

(12J) Sascha

 

18:15-19:15

Fitness - Drums Alive®

(ERW) Carmen

18:15-19:15

Zumba ®

(16J & Erw) Christian

18:15-19:15

Fitness all in - Zumba ®

(ERW) Carmen

 

18:30-19:30

Jazz Dance II

(13J) Jay

 

18:30-19:30

Bauchtanz I-II

(16J) Elvira

19:00

19:00-20:00

Breakdance I-II

(13J) Dhafer

 

19:00-20:00

Hip Hop I-II

(16+J) Sascha

 

19:15-20:15

Hip Hop I

(12J) Marius

 

19:15-20:15

Ballettworkout

(16J & Erw) Christian

19:15-20:15

Pilates

Bea

(ERW)

19:15-20:15

Zumba ®

(ERW) Christian

19:15-20:15

Boyz n' Hip Hop

(12J) Marius

 

19:15-20:15

Dance Mix

(ERW) Christian

 (ERW)

19:30-20:30

Hip Hop III

(16+) Jay Masterclass

 

19:30-20:00

Bauchtanz II-III

(ERW) Elvira

20:00

20:00-21:00

Afro Beat Dance

(ab 16J) Bello

 

20:00-21:00

Bboying Battleconcept

(13J) Dhafer

20:15-21:15

Freies Training

Solo/Duo -nach Termin

20:15-21:15

Contemporary Yoga

(16J & Erw) Christian

20:15-21:15

Gardetanz I-II

(16J) Chiara

(ERW)

20:15-21:15

Ballett II

Christian

(Erw)

20:15-21:15

Gardetanz I-II

(16J) Chiara

20:15-21:15

Body Workout

(ERW) Christian

21:00

×